{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} BRATANKÓW DZIEJE WSPÓLNE

BRATANKÓW DZIEJE WSPÓLNE

 
Na wystawie dotyczącej tysiącletnich dziejów stosunków polsko-węgierskich w warszawskich Łazienkach zobaczyć można kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów z kolekcji muzeów węgierskich, które dotyczą wspólnej historii Węgrów i Polaków, takich jak: miecz ceremonialny Władysława II Jagiellończyka, buławę Stefana Batorego, szablę Józefa Bema czy złote sto dukatów Zygmunta III Wazy. Eksponaty na wystawie przyjechały do Warszawy z czołowych instytucji Budapesztu, m.in. z Węgierskiego Muzeum Narodowego, Węgierskiego Archiwum Narodowego oraz z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości przy Ministerstwie Obrony. Cymelia te mają dla nas aspekty spekt emocjonalny, gdyż łączą się z wspólnymi bohaterami historii, takimi jak Stefan Batory, twórca militarnej potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czy generał Józef Bem, jeden z największych bohaterów narodowych Węgier. Na wystawie zobaczyć można jedną z najbardziej unikatowych monet na świecie – złote 100 dukatów króla Zygmunta III Wazy z Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Ze zbiorów tej instytucji pochodzi też wspaniały dar papieża Juliusza II dla króla Władysława II Jagiellończyka, miecz ceremonialny, jeden z najwspanialszych okazów rzemiosła zbrojeniowego z okresu dojrzałego renesansu. Węgierskie Muzeum Narodowe udostępniło także cenne wojskowe pamiątki, w tym karabelę króla Jana III Sobieskiego. Na przestrzeni wieków między Polską a Węgrami nie brakowało konfliktów wynikających z rywalizacji o wpływy w naszej części Europy, ale pamięć o wspólnej historii żyła nawet wtedy, gdy oba narody znajdowały się we wrogich obozach. Na wystawie wyeksponowany został udział Polaków w powstaniu węgierskim z 1848 roku. Generał Józef Bem w dowód uznania za wyzwolenie Siedmiogrodu otrzymał od węgierskich kobiet bogato zdobioną szablę ceremonialną. Węgrzy przyszli Polakom z pomocą w 1920 r., gdy do Warszawy zbliżała się Armia Czerwona, przekazując w przeddzień decydującej bitwy dostawy amunicji. W okresie II wojny światowej rząd węgierski odmówił wsparcia Niemców w ataku na Polskę, a po kampanii wrześniowej dziesiątki tysięcy Polaków znalazło schronienie na Węgrzech. Polacy zrewanżowali się w 1956 roku, demonstrując w wielu miastach solidarność z powstańcami walczącymi w Budapeszcie przeciwko komunistycznemu reżimowi i Armii Sowieckiej, oddając dla nich krew, leki i organizując zbiórki pieniężne. O tych przejawach bliskich wzajemnych relacji można dowiedzieć się podczas spaceru w Łazienkach. Ekspozycji w Podchorążówce towarzyszą warsztaty i wykłady, podczas których dowiedzieć się można wielu innych ciekawych rzeczy, np. to w jaki sposób symbolem kuchni węgierskiej stała się pochodząca z Ameryki Południowej papryka.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Szabla generała Józefa Bema ze zbiorów Węgirskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie, eksponowana na wystawie "Bratanków dzieje wspólne" w Warszawie. Fot. T. Święchowicz, 8.05.2019 r.

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.