{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} POMNIK PREMIERA PRAWEGO

POMNIK PREMIERA PRAWEGO

 
Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odsłonięto 4 czerwca kamień węgielny pod pomnik Jana Olszewskiego. Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to Jan Olszewski wyznaczył „drogę ku strukturom europejskim i transatlantyckim” i że okres jego rządów „krótkich, ale treściwych, jest kluczowym okresem w historii najnowszej III RP”. Poseł Antoni Macierewicz, przyjaciel Olszewskiego i przewodniczący komitetu honorowego budowy jego pomnika, podkreślił, że kamień węgielny odsłonięto w 27 rocznicę „obalenia rządu Jana Olszewskiego” i że monument przy wejściu do Kancelarii Premiera będzie zawsze przypominał rządzącym Polską, „jakie wartości i jakie dążenia mają realizować ci, którzy z tego gmachu działają na rzecz dobra i bezpieczeństwa i niepodległości Polski.” Macierewicz wyraził nadzieję, że pomnik stanie najpóźniej za rok. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ksiądz biskup Michał Janocha, siostrzeniec i syn chrzestny Jana Olszewskiego. Podkreślił on, że Kościół katolicki zawsze był dla byłego premiera trwałym i istotnym elementem narodowej tożsamości, czemu „dawał świadectwo słowem i czynem”. Jan Olszewski zmarł w lutym 2019 roku w wieku 88 lat po długiej i ciężkiej chorobie. W młodości działał w Szarych Szeregach i walczył w Powstaniu Warszawskim. W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. W wolnej Polsce był premierem i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od którego otrzymał Order Orła Białego. Złożona po śmierci byłego premiera propozycja klubu PiS w Radzie Warszawy w sprawie budowy pomnika Jana Olszewskiego została przyjęta jednogłośnie. W swoim stanowisku radni wezwali, „aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii”.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Kamień węgielny pod pomnik Jana Olszewskiego przed wejściem do Kancelarii Premiera w Warszawie. Fot. T. Świechowicz, 4.06.2019 r.

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.