{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} WARSZAWA ODZYSKANA

WARSZAWA ODZYSKANA

 
„Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” to opowieść o stolicy Polski szybko zmieniającej się w okresie międzywojennym. Oglądamy miasto i jego mieszkańców tuż po zakończeniu pierwszej wojny i śledzimy ich życie codzienne aż do sierpnia 1939 roku, kiedy przygotowują okopy mające chronić przed zbliżającą się kolejną wojenną pożogą. Widzimy wyburzanie ruin i ruder pozostałych po I wojnie światowej i odbudowę nowoczesnych osiedli mieszkaniowych oraz budowę nowych gmachów publicznych: Dworca Głównego, Sądów na Lesznie czy budynku Prudentiala. Na fotografiach zostało uwiecznione tętniące życiem miasto – tłumy w tramwajach, na przystankach, ulicach i w parkach, na bazarach i w eleganckich kawiarniach. Szalone życie nocne w modnych lokalach i dzieci wesoło bawiące się na plaży, w parkach i na podwórkach. Tłumy pasjonujące się modnymi zawodami sportowymi, masowe zgromadzenia i wiece pod przywództwem czołowych postaci ówczesnej polityki. Obserwujemy zabawy celebrytów, aktorów i arystokracji – w eleganckiej Adrii czy Astorii, na samochodowych przejażdżkach i prywatnych przyjęciach. Ale ówczesna Warszawa to również pełne codziennego trudu życie dzielnic robotniczych i żydowskich, nędza zaniedbanych i głodnych dzieci z osiedli dla bezdomnych, zabiedzeni sprzedawcy z Kercelaka czy uliczny handel obwoźny. Bieda i bezrobocie zostały utrwalone na czarno-białych fotografiach obok wystawnego życia elit, ale ich tłem i cichym bohaterem pozostaje rozwijające się miasto i jego ulice – te reprezentacyjne: Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, Marszałkowska, Królewska, Pl. Trzech Krzyży, lecz również obskurne podwórka i uliczki Żoliborza, Powiśla, Czerniakowa czy Woli. Wyboru materiałów dokonały kuratorki wystawy: Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner. Wykorzystały zdjęcia przedwojennych fotoreporterów agencji „Światowid” działającej w ramach koncernu „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, m.in. Henryka Poddębskiego, Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, Leona Jarumskiego, Jana Binka, znajdujące się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, głównego partnera wystawy. Oś czasu porządkującą prezentowane wydarzenia przygotował varsavianista Jerzy Majewski. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających do 13 stycznia 2019 r. w galeriach Domu Spotkań z Historią i w plenerze, na skwerze ks. Jana Twardowskiego.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.