{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} PAMIĘĆ I NIEPAMIĘĆ O WOJNIE Z BOLSZEWIKAMI

PAMIĘĆ I NIEPAMIĘĆ O WOJNIE Z BOLSZEWIKAMI

 
Rozmowa wybitnych uczonych: prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Historii PAN oraz prof. Mariusza Guzka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, na temat „Pamięć i (nie) pamięć roku 1920 w polskiej kulturze” prowadzi do głębokich refleksji nad prezentacją tej tematyki w Polsce w ciągu ostatniego wieku. Punktem wyjścia dyskusji są zbiory archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Są to zarówno filmy dokumentalne relacjonujace wydrzenia na frontach walki i aktualności pokazywane w kinach w pierwszym okresie niepodległości, ale też filmy fabularne, które były ważnym elementem propagandy w wolnej Polsce. Do dnia dzisiejszego w zbiorach FINA zachowało się zaledwie ok. 10% z całej krajowej produkcji filmów niemych. Stanowią one najcenniejszą część kolekcji FINA, która od ponad dekady poddawana jest stale procesom digitalizacji i restauracji cyfrowej. W ramach cyklu „Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w filmowych zasobach FINA” prezentujemy filmy dokumentalne i fabularne poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej, opatrzone eksperckimi komentarzami. Wśród tych filmów znajdują się: „Cud nad Wisłą”, „Dla Ciebie, Polsko”, „Polonia Restituta”, „Szaleńcy”, „Sztandar wolności” oraz „Pogrom bolszewików”. Eksperci poruszają takie wątki jak obecność postaci historycznych w filmie, ciągłość pamięci i kształtowanie się symboli, czy nieobecność pewnych osób, miejsc i wydarzeń w tych produkcjach. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.