INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Krzysztof Pisański  

 
 
1725-08-13 - 1790-11-11
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pisański Jerzy Krzysztof (1725–1790), pedagog i polihistor królewiecki. Ur. 13 VIII w Piszu, był synem Krzysztofa, kaznodziei luterańskiego, i Katarzyny Ludwiki z Helwingów, córki Andrzeja (Jerzego Andrzeja, zob.). Pisańscy pochodzili z Mazowsza, ich przodek Jerzy Heim, który przeniósł się w XVI w. do Prus Książęcych, był pastorem we wsi Pisanica w pow. łeckim i przyjął nazwisko Pisański. P. uczył się początkowo w Piszu i w Węgorzewie, pod opieką wuja Karola i dziada Andrzeja Helwingów; ze szkół wyniósł znajomość kilku języków, m. in. łaciny, greki i podobno hebrajskiego. Następnie studiował jako stypendysta na uniwersytecie królewieckim (wpis 10 VII 1742), głównie teologię, filozofię oraz filologie klasyczne. Od r. 1748 pracował w szkole staromiejskiej w Królewcu i w r. 1750 został jej prorektorem. W r. 1759 objął urząd rektora szkoły katedralnej (Domschule) w Królewcu, który piastował aż do śmierci, zyskując sobie jako wytrawny pedagog powszechne uznanie. Wśród jego uczniów wspomnieć trzeba Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, na którego P. wywarł poważny wpływ. Dopiero w r. 1759 (9 IV) złożył egzamin magisterski z filozofii i podjął wykłady, głównie z zakresu filologii i literatury na uniwersytecie. Tamże uzyskał 8 IX 1773 tytuł doktora teologii i odtąd stale prowadził w tym zakresie wykłady. Z powodu nieporozumień z władzami pruskimi nie objął katedry uniwersyteckiej. W r. 1749 opublikował w Królewcu swój pierwszy druk, tekst okolicznościowy De felicitate docentium. W r. n. ogłosił biografię swego pradziada Andrzeja Conciusa z Narzymia (1628–1682), profesora matematyki na uniwersytecie w Królewcu (Leben und Schriften A. Concii, eines preuss. Mathematicus und Schullehrer, Lipsk 1750). Ogółem ogłosił ponad 100 rozpraw naukowych, wiele utworów okolicznościowych i poetyckich, choć talentu literackiego raczej nie posiadał. Liczne teksty (pisywał po niemiecku i po łacinie) prac P-ego pozostały w notatach i gotowych rękopisach, niektóre z nich opublikowano w XIX i XX w. P. był nade wszystko badaczem przeszłości Mazurów pruskich, sporo uwagi poświęcił też geograficznym opisom kraju. Jako uczony był raczej kolekcjonerem wiedzy o przeszłości, erudytą, choć pisywał także rozprawy teologiczne i filologiczne. Jako teolog reprezentował konserwatyzm ówczesnej późnej fazy pietyzmu wschodniopruskiego. Umysłowością badacza był bliski szczególnie swemu mistrzowi, erudycie królewieckiemu Michałowi Lilienthalowi (1686–1750), jak i swemu przyjacielowi elbląskiemu Janowi Danielowi Hoffmannowi. P. utrzymywał całe życie bliskie związki z erudytami Torunia (J. G. Willamow i in.), Elbląga, Gdańska (A. Schott), pisywał do «uczonych» czasopism toruńskich.

Najważniejszym dziełem życia P-ego była pierwsza próba ujęcia na szerszym tle dziejów piśmiennictwa w Prusach (w granicach państwa zakonnego) od średniowiecza po wiek XVIII. Tekst początkowo służący wykładom i ogłoszony w cyklu czterech dysput po łacinie (1762–5: Historia litteraria Prussiae), a następnie w szerokiej wersji napisany po niemiecku (Entwurf der Preussischen Litterärgeschichte…) został już po śmierci P-ego wydany przez L. Borowskiego w 2 tomach w Królewcu, w r. 1791. Wydanie poprawne całości ogłosił ze swym wstępem R. Philippi w Królewcu w r. 1886 pt. G. Ch. Pisanski’s Entwurf einer preussischen Litterärgeschichte in vier Büchern. Dzieje piśmiennictwa, zawierające nadto bogate informacje o historii drukarń, bibliotek i oświaty, stanowiły kopalnię informacji o tekstach zapomnianych, autorach drugorzędnych, dziełach, które nie dotrwały już do w. XIX–XX. P. zajął się także sprawą języka polskiego w rozprawie De Lingua Polonica Icto [iuris consulto] Prussico utilissima (Królewiec 1763) i w dyspucie Commentatio Historico-Critica de Tribus Linguis Regno Prussiae Vernaculis… (egzemplarz w B. Kopernika w Toruniu: sygn. 423), wygłoszonej 17 VI 1767 w Królewcu. Pod koniec życia P. został mianowany radcą królewieckiego konsystorza ewangelickiego (1789). Odegrał także dużą rolę w dziejach królewieckiego towarzystwa naukowego (Königliche Deutsche Gesellschaft); w l. 1758–66 pełnił funkcję dyrektora (seniora) towarzystwa, współpracował również z wydawanym przezeń czasopismem „Preussisches Archiv”. Pozostawił autobiografię, która ukazała się pośmiertnie: Dr Georg Christoph Pisański’s Selbstbiographie nebst einem von ihm selbst gegebenen Verzeichniss seiner Schriften und literarischen Arbeiten (w: Beiträge zur Kunde Preussens, Królewiec 1825 VII 415–62).

P. był pedagogiem i uczonym o legendarnej pracowitości, wielkim kolekcjonerem książek. Jego wspaniały zbiór starodruków polskich i wschodniopruskich, częściowo spadek po dziadzie Helwingu, wzbogacił głównie bibliotekę uniwersytecką w Królewcu. Uważał się sam za Prusaka, wiernego syna swego regionu, jednakże ten «zniemczony mazur pruski» (B. Chlebowski) położył duże zasługi dla badań nad dziejami kultury polskiej. Zmarł 11 XI 1790 w Królewcu.

P. był żonaty od r. 1756 z Johanną Agnes Liedert, córką urzędnika pruskiego z Królewca.

 

Reprod. portretu w: Dr Georg Christoph Pisański’s Selbstbiographie, Beiträge zur Kunde Preussens, Königsberg 1825 VII; – Estreicher; Altpreuss. Biogr., II 503 (Lehnerdt); Wermke E., Bibliographie der Geschichte von Ost- und Westpreussen, Königsberg 1933; tenże, Bibliographie der Geschichte von Ost- und Westpreussen für die Jahre 1933–1970, Bonn 1974; Goldbeck, Literarische Nachrichten voll Preussen, Leipzig – Dresden 1781 I 93–9 (bibliogr.); PSB (Helwing Jerzy Andrzej); Słownik Pracowników Książki Pol., (T. Oracki, nieścisłości); – Bieńkowski W., Krzysztof Celestyn Mrongowiusz 1764–1855 w służbie umiłowanego języka, Olsztyn 1964; Borowski L. E., Über P-s Leben, Charakter und Schriften, „Preussisches Archiv” Bd 2: 1791 s. 152–75, 232–41; Chlebowski B., Udział niemieckiej oświaty Prus Wschodnich w życiu umysłowym Polski, w: Pisma, W. 1912 I; Górski K., Z dziejów żywiołu polskiego w Prusach od 1525 do 1772, „Jantar” T. 3: 1939 s. 10; Motekat H., Ostpreussische Literaturgeschichte mit Danzig und Westpreussen, München 1977; Pisz. Z dziejów miasta i powiatu. Praca zbiorowa pod red. W. Koryckiej, Olsztyn 1970 s. 118–19; Sukertowa-Biedrawina E., Karty z dziejów Mazur, Olsztyn 1961–72; – Die Matrikel der Albertus-Universität zu Königsberg in Preussen, Bd. 2: Die Immatrikulationen von 1657–1829, Hrsg. von G. Erler, Leipzig 1911/12.

Stanisław Salmonowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.