Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław I (Leszczyński)      Stanisław Bogusław Leszczyński h. Wieniawa

Stanisław I (Leszczyński)  

 
 
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Stanisław Leszczyński, ur. 20 X 1677, Lwów, zm. 23 II 1766, Lunéville, król polski, syn Rafała, wojewody poznańskiego i Anny z Jabłonowskich, ojciec Marii Leszczyńskiej, królowej francuskiej; podczaszy koronny od 1697, wojewoda poznański od 1699; wybrany na króla pod naciskiem Szwedów; przyczynił się do zawarcia (1705) traktatu przyjaźni między Polską a Szwecją, na mocy którego Polska została uzależniona od Szwecji; po klęsce Karola XII szwedzkiego pod Połtawą (1709) zmuszony do emigracji; po śmierci Augusta II (1733), poparty przez swego zięcia, króla francuskiego Ludwika XV, ponownie wybrany na króla polskiego; po wojnie sukcesyjnej polskiej 1733–35 abdykował pod naciskiem Rosji; we Francji otrzymał w dożywocie księstwo lotaryńskie, gdzie zyskał uznanie jako dobry gospodarz oraz mecenas sztuki i nauki; jako pisarz polityczny żądał reform ustrojowych (przeciwnik liberum veto, zwolennik wzmocnienia władzy wykonawczej); Głos wolny wolność ubezpieczający (1749).

 
 

Powiązane zdjęcia

 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

literatura polityczna, emigracja we Francji, znajomość wielu języków, dzieci - 2 córki, mecenat artystyczny, nauka domowa, ucieczki w przebraniu, oblężenie Gdańska 1734, przeniesienie prochów do Polski, wojny ze Szwedami, sława dobroczyńcy, mecenat naukowy, patroni ulic w kilkunastu miastach, władcy Polski, ród Wieniawów, twórczość w języku francuskim, elekcja Augusta II w 1697, detronizacja Augusta II w 1704, Konfederacja Dzikowska 1734, koronacja Stanisława I w 1705, Wojna Północna (III.) 1700-1721, poczet królów Polski, elekcja Stanisława I (Leszczyńskiego) ponowna, 1733, herb rodu Wieniawów, grób w katedrze na Wawelu, rezygnacja z korony polskiej, układ pokojowy w Altranstädt 1706, starostwo nowodworskie (Woj. Poznańskie), relacje polsko-francuskie, córka - królowa Francji, gimnazjum w Lesznie, poparcie dla elektora saskiego na tron polski, województwo poznańskie, wojna domowa w Polsce 1704, ojciec - Podskarbi Wielki Koronny, ojciec - wojewoda, abdykacja Augusta II 1706, Księstwo Dwóch Mostów, dwór francuski, budowa kościołów, grób w kościele Notre-Dame de Bon Secours w Nancy, śmierć wskutek poparzenia, teść - Kasztelan Poznański, dwór Stanisława (Leszczyńskiego) w Lunéville, Order Św. Ducha (francuski), abdykacja Stanisława I (Leszczyńskiego) 1736, wojna o sukcesję polską 1733, żona - Opalińska, rodzina Leszczyńskich (z Leszna) h. Wieniawa, matka - Jabłonowska, patroni szkół wyższych, patroni szlaków turystycznych, osoby na znaczkach pocztowych zagranicznych, osoby na monetach NBP (zm. do 1800), patroni placów miejskich, królowie elekcyjni, osoby na medalach (zm. w XVIII w.), osoby na znaczkach pocztowych polskich (zm. w XVIII w.), bohaterowie komiksów (główni), twórczość literacka (zmarli do 1800), twórczość przekładowa (zmarli do 1800), osoby na pomnikach (zm. 1501-1800), pomnik w Lesznie, pomnik poza granicami Polski
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
Biogram zrealizowany w ramach programu "Niepodległa". niepodlegla.PNG

Chmura tagów

 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.